Dzisiejsze zadania będą ściśle związane z teorią, którą już omawialiśmy i znajduje się TUTAJ. Zachęcam do przypomnienia sobie najważniejszych informacji i samodzielnego rozwiązania zadań :)

Zadanie 1.

W której ćwiartce znajduje się punkt, którego współrzędna x jest dodatnia, a współrzędna y ujemna? 

Rozwiązanie tego zadania wymaga wyobrażenia sobie, bądź narysowania układu równań z ponumerowanymi poprawnie ćwiartkami. Taki układ równań mieliśmy w poście z teorią, więc pozwolicie, że skopiuję go tutaj:
 
Z treści zadania wynika, że współrzędna x ma być dodatnia, a to oznacza, że będą to wartości z ćwiartki I lub IV. Kolejna część zadania mówi nam, że współrzędna y ma być ujemna, więc już wiemy, że szukany przez nas punkt znajduje się w ćwiartce nr 4. 

Zadanie 2.

Oblicz odległość między punktami A = (3, 2) oraz B = (-2, 3).
Żeby obliczyć tą odległość należy współrzędne punktów podstawić do wzoru. Wzór również znajduje się we wspomnianym wyżej poście :)

 

 

Jak widzicie do wyliczeń nie są nam potrzebne żadne rysunki, a jedynie znajomość wzoru i kolejności wykonywania działań.

Zadanie 3.

Oblicz długości boków trójkąta, którego wierzchołki mają współrzędne A = (0, 0), B = (4, 1), C = (1, 4).

Zadanie jest analogiczne do poprzedniego, z tą różnicą, że mamy trochę więcej liczenia. Musimy policzyć długości boków, czyli odległości pomiędzy dwoma wierzchołkami (punktami):
AB
BC
AC

 

Warto wyćwiczyć sobie ten wzór, bo często się pojawia na maturze w zadaniach zamkniętych.